Як обрати кутову шліфувальну машину (болгарку)

Одним з найбільш універсальних інструментів є кутова шліфувальна машина, простіше кажучи, болгарка. Незамінна УШМ для вирішення побутових і професійних завдань. Використовують болгарку для обробки металу, дерева, каменю, бетону. При цьому за допомогою болгарки можна не тільки різати, а й шліфувати матеріал. На ринку представлений великий вибір УШМ від світових виробників, відрізняються вони своїми технічними характеристиками і функціональністю. При виборі болгарки слід враховувати специфіку роботи і відповідні вимоги до електроінструменту.
Призначення болгарки

В першу чергу болгарка УШМ призначена для різання щільних матеріалів (бетон, камінь, метал). Кутова шліфувальна машина стала універсальним інструментом за рахунок того, що її можна використовувати з різним оснащенням і задіяти для наступних цілей:
- шліфування металу із застосуванням абразивних кругів;
- зачистка з використанням щіток;
- використовують УШМ для різання бетону, граніту, керамічної плитки за допомогою алмазних кіл;
- можна використовувати УШМ для дерева в комплекті зі спеціальними зубчастими пильними колами;
- полірування поверхні після нанесення лакофарбового покриття;
- штробирування стін для прокладання інженерних комунікацій.
Шліфмашина УШМ знайшла застосування в автомобільних майстернях, в будівництві, в ході ремонтних робіт, для реставрації або при виготовленні меблів, на виробництві металевих конструкцій і в інших сферах. За рахунок простоти експлуатації може використовуватися для вирішення побутових завдань.
Конструкція болгарки

Болгарка має досить просту конструкцію і складається з наступних елементів:
- мотор, який живиться від електромережі або акумуляторної батареї, для його охолодження передбачена повітряна система;
- магнієвий або алюмінієвий редуктор;
- колесо регулювання обертів;
- шпиндель для кріплення оснащення;
- корпус з високоміцних полімерів;
- знімна рукоятка;
- захисний кожух, який частково прикриває оснащення, його завдання не дати іскрам розлітатися на всі боки.
Принцип роботи болгарки досить простий. Кнопка пуску запускає роботу мотора, вал якого обертає провідну шестерню в редукторі. Обертання пускають у хід ведему шестерню, передаючи зусилля на шпиндель і запускаючи рух встановленого оснащення.
На більш дорогих моделях болгарок, крім основних елементів, встановлена муфта між мотором і редуктором. Вона запобігає зворотному удару в разі заклинювання кола, тим самим захищаючи оператора від пошкоджень.
Болгарка для будинку або професійна модель

В першу чергу, обираючи болгарку, враховують, де вона буде використовуватися: в побуті або в професійному середовищі. Професійна болгарка інструмент розрахований на багатогодинну, щоденну роботу. Тоді як побутова болгарка підходить для виконання короткочасних завдань протягом 30-40 хвилин.
Професійні УШМ мають ряд функцій і особливостей, які забезпечують підвищений комфорт оператора, його захист від шуму, пилу, а також безпеку від пошкоджень.
Так само доречно говорити про вибір болгарки в залежності від розміру відповідного до неї кола. В такому випадку болгарки діляться на наступні види:
- Маленька кутова шліфувальна машина застосовується для виконання нескладних завдань: різання металу, демонтаж конструкцій, шліфування поверхонь. Такі болгарки розраховані на нетривалу роботу, при цьому відрізняються високою потужністю, тому швидко нагріваються. Диски тут будуть діаметром 115 мм, 125 мм. Найчастіше ці моделі з однією рукояткою. Мінімальна потужність двигуна 500 Вт.
- Середні болгарки. Розмір кола в даному випадку 150-180 мм, а обороти двигуна близько 10 000 за хвилину. Потужність мотора не менше ніж 1000 Вт. Болгарка з такими характеристиками підходить для вирішення побутових завдань, але так само може використовуватися на виробництві, в автомайстернях.
- Болгарки розраховані на тривалі навантаження, відрізняються високою продуктивністю. Для такої болгарки використовують кола діаметром 180-230 мм. Болгарка відрізняється габаритними розмірами і чималою вагою. Підходь для виконання професійних завдань. Потужність двигуна в даному випадку буде не менше 1500 Вт.
УШМ для будинку відрізняється більш легкою конструкцією (вага до 2.5 кг) і невеликою ціною. Незалежно від призначення, крім основних характеристик, підбираючи болгарку, слід враховувати додаткові функції і особливості.
На що слід звертати увагу, обираючи болгарку

Будь-яка шліфмашина УШМ відрізняється не тільки потужністю, але і функціональними особливостями. Вибираючи болгарку для будинку або виробництва, звертають увагу на такі критерії:
- Джерело живлення. Електро болгарка не залежить від палива або батареї, має більш легку вагу. Акумуляторні болгарки мобільні і зручні там, де немає електропостачання. Але вимагають регулярної підзарядки.
- Ергономічність болгарки і кількість ручок. Для тривалої роботи важлива зручність болгарки для оператора. Малопотужні кутові шліфувальні машини з діаметром кіл до 125 мм частіше бувають з однією ручкою. Таку болгарку зручно використовувати у важкодоступних місцях, так як вони відрізняються компактними розмірами. На потужних болгарках передбачена додаткова ручка з прогумованим покриттям позаду корпусу. Так само варто звернути увагу на наявність антивібраційної системи.
- Наявність плавного пуску у болгарки, регулювання і підтримки обертів. Важливо, щоб болгарка при запуску не скакала в руках користувача. Була можливість встановити оптимальні обороти для виконання різних завдань. При цьому важливо, щоб при підвищенні навантаження на болгарку у неї не падали обороти.
- Особливу увагу варто приділити безпеці в роботі з болгаркою. В першу чергу для цього передбачений захисний кожух. Так само є система блокування від випадкового запуску, а захист від зворотного удару забезпечить автоматичне відключення болгарки.
- Для тривалої експлуатації болгарки важлива функція захисту двигуна від перегріву. Зносу елементів запобігає система захисту від попадання пилу. Подовжити термін служби болгарки допоможе система автоматичного балансування диска в разі нерівномірного зносу кола.
Щоб купити якісну болгарку, варто віддати перевагу відомому виробнику, який зарекомендував себе на ринку електроінструментів