Свердла та бури: призначення, відмінності та особливості роботи з ними

Свердло, як і бур, використовують, коли є потреба просвердлити різні матеріали, а також щоб розширити діаметр вже існуючих отворів. Свердло та бур використовують у роботі разом з перфоратором або дрилем. Задіяють інструмент під час будівництва та ремонтних робіт. Якщо говорити про конструкцію, то інструмент складається з наступних елементів:
- хвостовик, який використовують для фіксації свердла у дрилі;
- тіло, яке має відрізнятися високою міцністю, адже на нього припадає все навантаження;
- ріжуча частина, яка виконує свердління та може відрізнятися за формою.
Про особливості та відмінності двох інструментів йтиметься далі.
Класифікація свердел

Свердло для дриля можна класифікувати за типом матеріалу, для якого його використовують і за конструкційними особливостями. Спочатку розглянемо, якими бувають свердла:
- Спіральне або гвинтове свердло – за формою це стрижень з конусоподібним кінцем і з канавками для відведення пилу, які розташовані спірально. Такі свердла бувають різного діаметра, а нахил канавок може бути від 10 до 45 градусів. Використовують свердла для роботи з різним матеріалом. Гвинтові свердла можуть бути стандартними або подовженими
- Конусне свердло призначене для видалення грата та свердління отворів у листовій сталі, кольорових та легких металах. Свердла можуть бути різних форм: з однією канавкою, з обмежувачем під свердління порожніх конструкцій, з 3 ріжучими гранями, зі спіральною канавкою.
- Ступінчасте свердло використовують для свердління, центрування, зняття грата. Конусна форма свердла дозволяє відшліфувати вже наявний отвір. Діаметр плавно збільшується за рахунок ступінчастого переходу. Підходить свердло для роботи з листовим металом до 6 мм завтовшки.
- Центроване свердло використовують, коли необхідно просвердлити неглибокий отвір. Інструмент відрізняється великим хвостиком для затиску, а ріжучі частини розташовані з обох боків. Центроване свердло використовують на виробництві різних заготовок з металу.
- Пір'яне свердло або плоске використовують, коли необхідно просвердлити наскрізний отвір по дереву. Ріжуча частина свердла плоскої форми, є 2 ріжучі кромки, відсутнє відведення для стружки.
- Кільцеве алмазне свердло або корончате за своєю конструкцією схоже на циліндр, з ріжучими зубами, порожній усередині. Підходять свердла кільцеві для верстатів.
- Свердло Форстнера є свердлом з 2 ріжучими кромками і отвором посередині. За допомогою свердла роблять якісні отвори по дереву, а вся стружка відводиться нагору, не засмічуючи робочу зону.
Якщо говорити про призначення свердла, все залежить від матеріалу, з яким необхідно працювати. Розглянемо застосування свердла виходячи з наведеної вище класифікації:
- свердло по металу може бути конічним, спіральним, ступінчастим або корончатим за формою;
- свердло для роботи з дерева буває пухове, спіральне, кільцеве або свердло Форстнера;
- свердло для роботи з бетону, каменю та цегли може бути спіральне або корончате;
- свердло по плитці або склі буде або перове, або корончате.
Кожен із типів свердла має свої переваги та недоліки, а також вимагає знань особливостей роботи з ним.
Типи бурів для перфоратора

Бури, на відміну від свердла, використовують, коли необхідно зробити більші в діаметрі отвори. Бури по бетону можна розділити за призначенням:
- самозагострювальні бури, які застосовують, якщо необхідно працювати на велику глибину;
- спіральні бури, за допомогою яких виробляють демонтаж бетонних конструкцій;
- бури з пологим розташуванням спіральної частини застосовують, коли необхідно просвердлити неглибокий отвір;
- бури для шліфування каменю;
- лопаткові та кільцеві бури, які можна використовувати для роботи не тільки з бетоном, але й з деревом чи металом.
Також існує алмазний бур, який використовують коли необхідно працювати з бетоном, посиленим металевою арматурою.
Відмінності свердла та бура

Подивимося, чим відрізняється свердло від бура:
- Хвостовик. Якщо хвостовик свердла гладкий, бур для перфоратора має спеціальне кріплення. Це може бути одна з 5 систем кріплень: SDS, SDS-plus, SDS-top, SDS-max або SDS-quick.
- Канавки виробів мають різне призначення. Борозни на свердлі мають гострі краї та виконують ріжучу функцію. Тоді як канавки на бурі призначені для відведення бетонного пилу та стружки.
- Бур, за рахунок своєї конструкції, підходить для твердої, ударної роботи. Також за допомогою бура можна вирішити складніші завдання, просвердливши матеріал, з яким не впорається свердло.
Варто врахувати, що свердло використовують для роботи з дрилем, а бур із перфоратором
Як правильно вибрати свердло

Визначившись із призначенням свердла та його формою, варто звернути увагу на колір свердла, який вказує на його якість:
- свердло сірого кольору – це найпростіший і найпоширеніший варіант, який відрізняється низькою вартістю та якістю;
- чорний колір вказує на те, що свердло пройшло обробку парою, що дозволило підвищити міцність та продовжити час заточування ріжучої частини;
- світло-золоті свердла із загартованої сталі є більш міцними та зносостійкими, призначені для професійних робіт та характеризуються вищою ціною;
- яскраво-золоті свердла мають покриття нітридом титану, що характеризуються високою міцністю та вартістю;
- найкращі свердла можуть бути темно-золоті або світло-сріблясті, виготовлені вироби із сталі легованої кобальтом, застосовуються там, де важлива надміцність та стійкість до високих температур.
Вибираючи свердло або бур, звертають увагу на матеріал, з якого виготовлено виріб, симетричність та якість заточування. Найважливішим параметром є діаметр свердла. Звертаємо увагу на те, що він повинен бути на 1 мм менше від необхідного діаметра отвору. Має значення довжина свердла. Вироби можуть бути короткі (довжина до 130 мм), подовжені (довжина досягає 205 мм) та довгі свердла до 254 мм.