Кількість
|
Вартість
|
||
|
Генератор – це переносна або стаціонарна електростанція, призначена для виготовлення електричного струму та подачі його однофазним чи трифазним споживачам.
Основні типи генераторів:
- Бензинові генератори - агрегати з піковою потужністю переважно до 15 кВт. Бувають із 2-тактними, 4-тактними або двоциліндровим двигуном.
- Дизельні генератори – потужність таких генераторів від 5 до 15 кВт, комплектуються 4-тактними або двоциліндровими двигунами (також бувають стаціонарні дизельні генератори потужністю від 15 до 300 кВт, такі моделі не розглядатимемо).
- Інверторні генератори – потужність таких пристроїв від 0,5 до 3,5 кВт, комплектуються кожухами та 4-тактними двигунами.
- Газ-бензинові генератори – відрізняються від бензинових генераторів наявністю газ-бензинового карбюратора, що дозволяє таким генераторам працювати від: магістрального газу (метану), балонного газу (пропан-бутану) та від бензину.
- Зварювальні генератори – це генератори, що мають зварювальний модуль. Такі моделі можуть бути як джерелом електроенергії, так і зварювальним апаратом (зварювальні генератори комплектуються необхідними клемами та кабелями).
- Трифазні генератори - це моделі, які видають напругу 380 вольт. Вони бувають як дизельні, і бензинові. У таких генераторах на панелі керування є розетка 220 В та 380 В.
- Генератори з автозапуском – ці генератори обладнані спеціальним блоком, який дозволяє автоматично запускатись одразу після відключення електрики в мережі. Бувають як бензинові, і дизельні.
- Тракторні генератори – це генератори, що встановлюються на трактор і від валу відбору потужності. Потужність таких генераторів від 14 до 70 квт.
Слід зупинитися кожному з цих видів генераторів докладніше.
Бензинові генератори типи
Бензинові генератори можна класифікувати за потужністю:
- Генератори потужністю до 2 кВт: бувають із 2-тактним або 4-тактним двигуном. Потужність двигуна від 2 до 5.5 л. Також можуть відрізнятися наявністю електричного стартера. Використовують такі пристрої на дачі, поході, гаражі. З переваг можна відзначити: економію палива, ціну, зручність транспортування.
- Генератори потужністю від 5 до 10 кВт: стаціонарні електростанції, що використовуються як резервне джерело живлення в будинках, дачах, будівельних майданчиках. Залежно від модифікації бувають з електричним запуском та автозапуском. Генератори від 5 до 8 кВт обладнані одноциліндровим 4-тактним бензиновим двигуном із верхнім розташуванням клапанів (OHV). Потужність двигуна від 9 до 18 л. З переваг можна відзначити демократичну ціну (бензинові генератори дешевші за дизельні), можливість перевести бензиновий генератор на газ, встановити систему автозапуску, а також дешеві комплектуючі.
- Генератори потужністю від 10 до 17 квт. Генератори від 10 кВт - це потужні промислові генератори, які використовують на виробництвах, дачах, будівельних майданчиках, складах, лікарнях. Генератори від 10 кВт мають на борту потужний 4-тактний або двоциліндровий двигун. Потужність двигуна від 18 л. З переваг можна відзначити: генератори значно дешевші, ніж дизельні, а також дешевші комплектуючі та ремонт.
Бензинові генератори – найкращий варіант для резервного живлення. Моторесурс 4-тактного двигуна орієнтовно 2000-3000 мотогодин до першого ремонту. На таких генераторах можна додатково встановити систему автозапуску (ATS). Можна перевести їх у газ за допомогою спеціального газового редуктора. Легкі у використанні, не примхливі у роботі, недорогі в обслуговуванні бензинові генератори забезпечують роботу без перерви до 8 годин. Рівень шуму менший, ніж у дизельних (до 80 дБ).
Дизельні генератори
Генератори потужністю від 5 до 15 кВт – це потужні електростанції, які можна використовувати не лише як резервне живлення. Такі генератори бувають як у портативному, і у стаціонарному вигляді.
Стаціонарні моделі обладнані кожухом. Такі генератори можна використовувати як постійне джерело електроенергії. Моторесурс дизельних двигунів значно більший, але й дорожча вартість ремонту. У порівнянні з бензиновими двигунами, дизельні споживають менше палива.
Дизельні електростанції використовуються в котеджах, будівельних майданчиках, лікарнях, провайдерах і т.д.
З переваг можна відзначити: моторесурс дизельного двигуна значно більший, ніж у бензинового аналога, такі генератори можна використовувати як постійне джерело електроенергії.
Мінуси: вартість та ремонт дизельних генераторів вищі, генератори без кожуха мають рівень шуму більше бензинових, у мінусові температури моделі без підігріву двигуна важко заводити.
Інверторні генератори
Принцип роботи генераторів інверторних нескладний: бензиновий двигун обертає альтернатор, що виробляє напругу. При цьому електроенергія стабілізується та виходить якісна. Зазвичай більшість пристроїв комплектуються виходами на 220 Вольт для звичайних приладів та розеткою (або клемами) на 12 Вольт, які можна використовувати для заряджання акумуляторів.
З переваг можна відзначити:
- Ергономічність. У середньому інвертор важитиме вдвічі менше, та й габарити будуть значно меншими, інверторний генератор можна підняти однією рукою.
- Економність. Усі сучасні моделі автоматично перемикаються в режим енергозбереження під час падіння навантаження. Оскільки всі дії контролюються електронікою, то і ККД буде вищим.
- Якісна синусоїда. Інверторні електростанції запускають майже всі точні прилади, електроніки, котли. Вони видають точно 50 Гц, спотворення синусоїдальної хвилі в залежності від моделі та виробника становить не більше 2-3%.
- Надійність. На всіх сучасних електрогенераторах встановлені системи захисту від перевантажень, датчики контролю мастила, системи автоматичного регулювання обертів двигуна.
- Інверторний генератор тихий у роботі, економний, екологічний, легкий та компактний. Ідеальний варіант для подорожей, дачі, гаражу.
Газ-бензинові генератори
Такі генератори можна розділити на 3 категорії:
- Газовий генератор на природному газі: підключається до магістрального газу. Зазвичай для підключення досить просто вивести шланг для подачі газу. Для підключення краще викликати професіоналів та отримати консультацію у місцевій газовій службі.
- Генератори на зрідженому газі: використовують газ із балона. Такий газовий генератор підходить для дачі, тривалих літніх поїздок, коли є необхідність постійної електрики для холодильника, освітлення, техніки, телефонів, ноутбука та інших приладів.
- Генератори із універсальним редуктором: працюють від магістралі, пропану, бензину. На таких моделях зазвичай встановлений газовий редуктор Gas Power.
Газові генератори вигідні у містах, де часто є перебої з електрикою, робота на газі дешевша, ніж на бензині. Слід зважити на те, що звичайний бензиновий генератор можна легко перевести на газ, для цього необхідно встановити газовий карбюратор Gas Power. Він легко вмонтовується, замінити карбюратор можна самостійно. Не встановлюється на генератори від виробників Yamaha, Robin Subaru.
Зварювальні генератори
Такі генератори можна поділити на:
- Генератори зі змінним струмом зварювання – надійні, конструктивно прості та порівняно недорогі пристрої. Зварювальні електрогенератори з випрямлячем - пристрої, що використовують у процесі роботи постійний струм. Їх широко використовують для роботи зі сталлю. Бувають такі величини струмів зварювання: від 120 А до 300 А. Слід зазначити, що вищий струм зварювання, тим триваліше можна працювати без перерви.
- Генератори для дугового зварювання – це конструктивно складні, дорожчі (порівняно з аналогами) пристрої, головною перевагою яких є висока якість зварювання.
Зварювальні генератори використовуються на будівельних майданчиках, при ремонті в полі, у приватних будинках, у сільському та лісовому господарстві.
При виборі слід звертати увагу на те, що зварювальні електростанції бувають однофазними та трифазними, з ручним запуском та електростартером, великим, середнім або маленьким паливним баком. Також пристрій може мати такі опції, як ручки для перенесення, вбудований захист від перевантажень.
Трифазні генератори
Трифазні генератори бувають як бензинові, і дизельні. Вони видають напругу 380В та використовуються на виробництвах, де є трифазне обладнання.
Головна відмінність від генератора на 220В в тому, що такі генератори мають силову розетку на 380В і задіяють повну потужність тільки при використанні 3 фаз.
У деяких генераторах бренду Könner&Söhnen є моделі, що працюють як на 1, так і на 3 фазах майже без втрати потужності. У назві таких генераторів завжди є абревіатура "1\3".
Трифазні генератори потрібні для виробництва або приватних будинків, де є обладнання, що працює від 380В.
Також при виборі такого генератора слід зазначити, що генератори на 380В можуть використовувати лише 33% повної потужності на 1 фазу. Тобто, якщо генератор 380В на 6 кВт, то на 1 фазі його потужність становить 2 кВт.
Важливо враховувати специфіку підключення, при неправильному розподілі потужності можливий перекіс фаз. Щоб уникнути перекосу фаз, необхідно при підключенні врахувати те, що різниця навантажень на кожну фазу не повинна перевищувати 25%. Іншими словами, якщо ви на 1 фазу підключаєте чайник потужністю 2 кВт, а на другу холодильник потужністю 800 Вт, то перекос фаз не уникнути і генератор вимкнеться.
Генератори з автозапуском
Генератори з автозапуском - це генератори обладнані блоком автоматики, який запускає генератор, коли в мережі зникає світло і вимикається, коли енергія надходить на лінію. Генератори з автозапуском в назві мають абревіатуру ATS. Майже будь-який бензиновий генератор можна обладнати автозапуском.
Генератори з автозапуском стануть у пригоді всім, у кого часто бувають перебої з подачею електрики. Основні користувачі цих генераторів - власники котеджів, офісів, інтернет-провайдерів і т.д.
Тракторні генератори
Їх називають: начіпні генератори ВВП (вал відбору потужності) або ВОМ (вал відбору потужності), тракторні генератори.
Ці генератори не мають бензинового або дизельного двигуна і працюють від валу відбору потужності трактора. За рахунок відсутності двигуна такі генератори набагато дешевші. На вибір є моделі від 15 до 50 квт.
Генератори для тракторів використовуються на великих фермах та господарствах. Також вони дозволяють підключити різне обладнання у місцях, де немає доступу до стаціонарної електромережі, наприклад, у полі. Якщо в господарстві є кілька тракторів, то такий генератор стане їм у нагоді.
Основні питання
1. Які основні критерії слід враховувати під час виборів генератора?
Слід врахувати потужність всіх пристроїв, які працюватимуть від генератора. Зразкові дані щодо споживання побутових приладів.
2. Генератор не запускає казан, що робити?
Поставити стабілізатор напруги. Підключити додатково звичайну лампочку розжарювання (вона забере на себе частину перепадів напруги). Заземлити генератор.
3. Як влаштований генератор?
Кожен генератор складається з наступних основних блоків:
- альтернатор - це, власне, пристрій, що виробляє струм;
- двигун – є приводом для обертання альтернатора;
- бак для палива;
- панель приладів з розетками, вольтметром, запобіжниками і кнопками включення;
- рама для захисту та транспортування.
4. Який генератор краще – щітковий чи безщітковий?
Синхронний альтернатор – щітковий, асинхронний альтернатор – безщітковий.
Переваги щіткового вузла:
- стабільна напруга;
- струм найвищої якості;
- надійна робота.
Недоліки щіткового вузла:
- охолодний вентилятор тягне пил усередину;
- Необхідно проводити техогляд – заміну щіток.
Переваги безщіткового вузла:
- гарний захист від пилу та бруду;
- невелика вага та розміри, низька ціна;
- не потрібно міняти щітки.
Недоліки безщіткового вузла:
- нестабільна напруга, струм низької якості.
Важливим чинником залишається виробник двигуна. Якісні бензинові двигуни сприяють поліпшенню вихідних параметрів, оскільки такий двигун підтримує при зміні навантаження постійні обороти. Якщо потрібний генератор для дому чи офісу, то найкращий вибір – це синхронний генератор з функцією AVR. Для будівництва, зварювальних робіт підійде асинхронний генератор.
5. Що означає номінальна та максимальна потужність генератора?
Номінальна потужність - це потужність, з якою генератор може працювати доти, поки в баку не закінчиться паливо. Максимальна потужність – це потужність для короткочасних навантажень від кількох секунд до кількох хвилин.
6. Що таке коефіцієнт пускового струму?
Щоб правильно розрахувати, якої потужності електростанції достатньо, потрібно врахувати один важливий аспект – коефіцієнт пускового струму. Приклад:
Коефіцієнт пускового струму у бетономішалки 3 потужність 1200 Вт. 1200*3=3,6 кВт, саме така потужність потрібна генератору для запуску бетонозмішувача.
7. Яка різниця між кВт та кВА?
Кіловатт-ампер (кВА) – одиниця повної потужності змінного струму.
Кіловат (кВт) – корисна потужність (реальна цифра потужності, яку видасть генератор). Щоб перевести кВА в кВт потрібно відібрати 20% від одиниці повної потужності. Приклад: генератор потужністю 12 кВА. 12-20% = 9,6 кВт буде його реальна потужність.
8. Яка різниця між AVR та АВР?
AVR – Automatic Voltage Regulator – автоматичний регулятор напруги. Забезпечує якісний струм та стабільну синусоїду.
АВР – Автоматичний Введення Резерву, система запуску генератора, коли пристрій автоматично запускається протягом кількох секунд після відключення електроенергії від мережі. У назві моделі абревіатура ATS.