0
Мій кошик
Каталог
Укр
Додайте товари для порівняння
Додайте товари до списку бажань

Установки алмазного буріння

Сортування:
за популярністю спочатку дешевше спочатку дорожчі за назвою
Відображення:

Установка алмазного свердління: принцип роботи, переваги та особливості вибору


Установка алмазного буріння – професійний інструмент, який використовують, щоб просвердлити отвір необхідний за розміром у бетонній стіні, цегляній кладці, металі або граніті. Найчастіше цих цілей використовують перфоратор. Однак бурильна установка дозволяє робити отвори діаметром більше 10 см, не пошкоджуючи поверхню і з меншим рівнем шуму. Установка виконає роботу, навіть якщо в процесі свердло натрапить на арматуру. Завдяки високим показникам ефективності бурильних установок, технологія алмазного буріння є актуальною під час великих будівельно-ремонтних робіт, реконструкції чи зведенні будівель.

Особливості конструкції бурильних установок

Установка для алмазного бурения

Установка для алмазного буріння функціонує за рахунок потужного двигуна (найчастіше електричного, але бувають моделі, що працюють на бензиновому моторі). Вся установка кріпиться на стійці, для зручного транспортування якої передбачені коліщатка або ручка. Оснащена бурова установка свердлильною коронкою із високоміцної сталі з алмазним напиленням. Буріння відбувається під час нагрівання коронки. Алмазне напилення завдяки високим абразивним характеристикам перетворюється на ріжучий інструмент. Кріпиться коронка безпосередньо до шпинделя верстата. діаметр коронка може бути від 6 до 1200 мм, вибір залежить від поставлених завдань.

Для охолодження коронок під час інтенсивної роботи найчастіше використовують воду. Такий спосіб дозволяє не тільки охолодити, але і змити пил, що утворюється. Подається рідина за допомогою шланга, для приєднання якого передбачено роз'єм на бурильній установці. Зібрати воду можна за допомогою промислового пилососу.

Ще одним важливим елементом бурильної установки є напрямна, від довжини якої залежить глибина свердління. Залежно від моделі установки алмазного буріння, напрямна може бути встановлена вертикально або під кутом 45 градусів.

Двигуни класифікуються за потужністю, типом та масою. Популярність електродвигунів обумовлена простотою обслуговування та можливістю працювати у приміщенні.

Переваги встановлення алмазного буріння

Бурильная установка

Бурильна установка для свердловин стає все більш популярною у будівельно-ремонтній сфері, і ось чому:

  1. Комфорт користувача під час роботи. Установка алмазного свердління відрізняється низьким рівнем шуму та вібрацій, особливо порівняно з перфоратором. Система охолодження коронок водою дозволяє підтримувати робоче місце у чистоті. Для швидкого збирання пилу в роботі установки із сухим методом свердління використовують промислові пилососи.
  2. Відсутність тріщин та сколів на поверхні стін. Вібрації під час роботи бурильної установки майже повністю відсутні, що позитивно позначається на будівельному матеріалі. Це дозволяє зберегти характеристики міцності та не зруйнувати конструкцію.
  3. Швидкість та ефективність роботи бурильних установок. Швидкість проходження алмазної установки становить від 1 до 10 см за хвилину. Критерій залежить від потужності бурильної установки. Розмір отвору збігається із заданим з точністю до міліметра. Можна вибрати потрібний кут буріння. Верстат для свердління отворів у бетоні не залишає сколів, тріщин, розломів, поверхня ідеально рівна.

Таким чином, установка алмазного буріння виправдовує свою вартість, дозволяє заощадити час та сили під час роботи з щільним матеріалом.

Де застосовується алмазна установка

Алмазна установка застосовується для вирішення наступних завдань:

  • прокладання інженерних комунікацій: електропроводка, опалення, водопостачання, кондиціювання, вентиляція;
  • встановлення технологічного обладнання;
  • для пророблення отворів у фундаменті, стіні, перекритті;
  • у ході дорожніх робіт, демонтаж мостів та естакад;
  • дриль алмазного свердління підходить для буріння твердих гірських порід;
  • при прокладанні теплотрас та злітно-посадкових смуг.

Алмазна бурова установка найчастіше використовується у професійній сфері. Для застосування в побуті буде актуальним при будівництві будинку. Залежно від розміру, бурильна установка може використовуватися у відкритому або обмеженому просторі, а також у важкодоступних місцях.

Як вибрати установку алмазного буріння

Щоб придбаний ударний алмазний дриль з точністю виконував поставлені перед нею завдання, варто уважно поставитися до вибору установки алмазного свердління. Насамперед звертають увагу на продуктивність бурильної установки.

Алмазні бурові установки поділяються на 3 категорії. Потужні алмазні установки до 3500 Вт використовують у професійному середовищі для виконання складних завдань. Діаметр отвору 500 мм. Середні установки алмазного буріння бетону за потужністю не більше 1800-2500 Вт. За допомогою їх створюють отвори діаметром 200 мм, що дуже зручно під час прокладання комунікаційних мереж у багатоповерхових будинках. І легкі бурильні установки потужністю до 1800 Вт використовуються для створення отворів діаметром 130 мм.

Також свердлильна установка алмазного буріння вибирається за такими критеріями:

  1. Опора. Стійка має бути виготовлена з міцного матеріалу, так як на неї припадає велике навантаження. Звертають увагу на конструкцію та можливість працювати під нахилом, важлива точність подачі коронки у необхідному напрямку.
  2. Запас потужності, щоб бурильна установка не вийшла з ладу передчасно.
  3. Двигун. Це може бути електродвигун, гідравлічний чи бензиновий. Вибір залежить від можливості підключення до електромережі та умов навколишнього середовища. Мотор має бути із захистом від перегріву.
  4. Вибір режиму роботи. Варто звернути увагу на бурильне встановлення з 2-3 швидкостями. Важливою є можливість вибирати коронки з різним діаметром.
  5. Функціональність. Для зручності краще придбати верстат для свердління отворів у бетоні з плавним пуском, легким транспортуванням за рахунок коліщатків або рукоятки, наявністю водного охолодження.

Удосконалені установки алмазного буріння обладнані запобіжними системами, лазером або вбудованим міхуровим рівнем для точного визначення точки свердління.

Вгору